پاورپوینت جامع تجزیه و تحلیل بازار رشت و مکان های تاریخی آن

پاورپوینت جامع تجزیه و تحلیل بازار رشت و مکان های تاریخی آن

پاورپوینتی در رابطه با تجزیه و تحلیل بازار تاریخی شهر رشت و بنا های مهم و تاریخی بازار همراه با تجزیه و تحلیل بنا ها در قالب 108 صفحه اسلاید و تصاویر میدانی از بنا های تاریخی و قدیمی بازار و قابل ویرایش

مشخصات فایل

تعداد صفحات 108
حجم 50569 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی pptx
دسته بندی پاورپوینت معماری و شهرسازی

توضیحات کامل

فهرست مطالب:


مقدمه

بازار های گیلان

موقعیت طبیعی شهر رشت

دسترسی های شهر رشت و بازار آن

مسجد جامع کاسه فروشان

مسجد امام حسن مجتبی (ع)

مسجد و مقبره آقا سید ابراهیم

مسجد و حمام و کاروانسرای گلشن

مسجد صفی

مسجد بادی الله

کتابخانه ملی

تاریخچه بازار رشت

ساختار فضایی و کالبدی رشت

تفاوت های بازار رشت با دیگر بازار های ایران

کاروانسرا های بازار رشت

سر درها و طاقی ها

منابع

قسمتی از متن :


مقدمه :
بازار مهمترين محور ارتباطی و فضای شهری در شهر های ايرانی در گذشته به شمار آمده است زیرا بازار های اصلی و دائمی در هر شهر به طور معمول در امتداد مهمترين راه و محور شهری که از يک دروازه شروع می شد و تا مرکز شهر ادامه می يافت ، شکل می گرفت . 
به عبارت دیگر در وهله نخست يک راه اصلی و پرتردد وجود داشت که فضا های تجاری و گاه توليدی در کنار آن تشکيل می شدند و به تدريج بازار پديد آمد . شکل گيری تدريجی بازار به اين علت بود که بيشتر شهر های ايرانی از توسعه يک روستا پديد آمدند و تنها تعداد انگشت شماری از شهر ها به صورت طراحی شده ساخته می شدند . 
پيشينه تاريخی بازار ها به چند هزار سال پيش از ميلاد می رسد . خصوصيات کالبدی بازار های دائمی و سر پوشيده به گونه ای بود که فضای مطلوب و مناسب برای عابران و خريداران پديد می آمد . 
به دليل اينکه فضای درون بازار ها در تابستان خنک تر از فضای باز و در زمستان گرم تر باشد ، آن ها را سر پوشيده می ساختند . همچنين عابرين از آزار و گزند آفتاب ، باران ، در امان بودند و به همين دليل بود که گاه مردم بخشی از ساعات خود را برای گذراندن فراغت در بازار می گذراندند . 
واژه بازار بسيار کهن است و در برخی از زبانهای کهن ايرانی وجود داشته است زبان فارسی بازار به عنوان اسم مکان به معنی محل خريد و فروش کالاست و در ادبيات فارسی مفهومی وسيع و گسترده دارد و به معنی محل شلوغ و پرازدحام به کار می رود . 

از نظر کارکرد اجتماعی بازار مهمترين محور و شاهراه ارتباطی در شهر های قديمی بود و بيشترین آمدو شد شهروندان در آن صورت می گرفت . به عبارت ديگر بازار مهمترين کانال ارتباطی شهر بود که نه تنها مردم ، کالاها و سرمايه ها در آن جريان می يافتند بلکه اطلاعات ، اخبار و آگهی ها نيز از طريق آن به اطلاع شهروندان می رسيد زيرا اطلاع رسانی توسط افراد و به صورت شفاهی انجام می شد . 
بازار ها بهترين محل برای انجام مراسم و جشن های ملی و مذهبی به شمار   می آمدند و مردم با آراستن و تزئين بازار ها در آن جا جشن بر پا می کردند به علاوه بر اين مراسم سوگواری و عزاداری نيز در بازار ها بر پا می گرديد و اين نشان می دهد که بازار ها نه تنها در مسائل اقتصادی مردم بلکه در مسائل اجتماعی و فرهنگی آن ها نيز دخيل بودند.
بازار های گیلان:
                         الف : بازار های دائمی .

                          ب : بازار های هفتگی . 

                          ج : روز بازار .

الف : بازار های دائمی : 

اين بازار ها از نقاط پر جنب و جوش شهر های گيلان هستند و اعم از سرپوشيده و روباز مراکز خريد و عرضه کالا هستند که معمولاً در مراکز اصلی شهر ها قرار دارند . از ويژگيهای شهر های گيلان ارتباط تنگاتنگ آنان با کرانه های روستايي و حوزه نفوذ آنهاست .  بنابراين بازار های گيلان متناسب با سليقه مصرف مشتريان آن آراسته شده اند و برای همين است که بازار های منطقه ای گيلان ويژگيهای خاص منحصر به فردی دارند . 
بسياری از بازار های گيلان فعاليت های گسترده ای دارند که از طريق آنها انبوه کالا های مورد نياز مصرف کنند گان عرضه می شود . بازار های دائمی شهر های رشت ، لاهيجان – فومن ، بندر انزلی ، آستارا ، تالش ، لنگرور ، رود سر و صومعه سرا از جنب و جوش هميشگی و روزمره برخوردارند . 

 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود